Péče o králíčka

Bydlení pro králíčka

Králíček by měl mít svou klec – své teritoriu. Vhodná je 100  – 120 cm dlouhá klec. Taková klec nabízí dostatek prostoru pro výbavu a pobyt králíčka. Pokud by se uvažovalo, že bude králíček naprostou většinu času puštěný mimo klec, lze zvážit i menší klec, případně mít místo klece ohrádku. Rozhodně nevhodnou ubikací je akvárium, plastbox – neumožňuje dostatečnou cirkulaci vzduchu. Králíček by ve své ubikaci měl mít mističku na jídlo, jesličky na seno, napáječku s vodou a pokud budeme chtít ušáčka učit na záchůdek tak toaletku s podestýlkou. V případě, že chceme králíčka učit na záchůdek – tak na dno klece dáme kobereček, savou podložku, lino, deku atd..Záchůdek umístíme do roku, nad záchůdek dále jesličky se senem a napáječku. Králíčka na záchůdek učíme tak, že má podestýlku pouze v záchůdku a sbíráme do záchůdku bobečky, aby první dny v novém domově zjistil, kam má chodit. (To samé s čůráním, nasát do kousku kapesníčku a dát pod podestýlku do záchůdku). Podestýlka v záchůdku by neměla být až po okraj, jelikož ji pak králíčci rádi hrabou ven. Dále by v kleci měl mít větvičky na okus.

 

Krmení

Základem stravy králíčka je seno a čistá voda. K senu musí mít neomezený přístup po celý život.Granulky tvoří doplněk stravy. Miminka do 4. měsíce by měla mít neomezený přístup – omezovali by se pouze v případě, když by králíček upřednostňoval granulky před senem. Od nás je králíček zvyklý na granulkyBerkel pro výstavní králíky a Versalelaga, pro mazlíčka jsou vhodné např. CuniComplete od VersaleLaga nebo Grainless od JR farm. Jako doplněk stravy se dále podávají bylinky – my máme jídelníček udělaný tak, že ráno dostávají sušené bylinky a granulky a večer několik druhů čerstvé zeleniny a ovoce.

Příklad vhodných bylinek /čersvé i sušené/ : Smetánka lékařská, jitrocel, máta, meduňka, pelyněk černobíl, bazalka, anýz, heřmánek, hluchavka, kopřiva, jetel, měsíček, šalvěj…
 

Příklad vhodné zeleniny a ovoce : mrkev ,celer ,řepa, jablko, banán, jahoda, cuketa, květák, paprika, saláty…

 

NEVHODNÉ KRMENÍ : suchý chleba a jiné pečivo, brambor, cibule, česnek, luštěniny, porek, rebarbora. Z dřevin – bez, šeřík, zlatý déšť, tůje, tis, ořešák.

Větvičky na okus :Jelikož králíčkovi rostou zuby po celý život potřebuje si je brousit, brousí je mechanickým pohybem při papání sena. Dále pak je vhodné na okus podávat větvičky. Vhodné jsou ovocné stromy nebo dále pak např. vrba, bříza (v malém množství).

 

První dny v novém domově je vhodné nepodávat žádnou zeleninu a to z důvodu, že králíček může mít měkčí bobečky už ze stresu. Se zeleninou je vhodné začít u miminka cca po 14 dnech. Začíná se nevodnatou a nenadýmavou zeleninou jako je petržel, řepa nebo mrkev a vše postupně po malých! Kouskách.

JAKÁKOLIV ZMĚNA V JÍDELNÍČKU KRÁLÍČKA MUSÍ BÝT POSTUPNÁ. To znamená, že když přecházíte na jiné granulky je dobré je několik dní míchat a postupně dávat vyšší podíl těch nových na které přecházíte. Neměl by mít jeden den nějaké a další den úplně jiné.

 

Péče o králíčka, výchova

Králíček by měl mezi 10.-12, týdnem navštívit veterináře kvůli prvnímu očkování. Očkuje se na mor a myxematozu a to jednou až dvakrát do roka. Existují dva druhy vakcíny, je tedy na Vás jaký zvolíte. S očkováním je doporučováno počkat na 12.týden věku, je to pro králíčka šetrnější a starší to lépe snáší.

Většinou při prvním očkování poradí veterinář i se stříháním drápků, pokud s tím nemáte zkušenost je dobré si to alespoň napoprvé nechat ukázat.

KRÁLÍČEK SE NEKOUPE . (Existují pouze máločetnévyjímky, kdy je k tomu nutné přistoupit, ale až po doporučení veterinářem – např. při kožních problémech – velmi ojedinělý problém u králíčka)

Kabely/dřevěný nábytek :Při prvních průzkumech králíčka v novém prostředí je třeba hlídat, pokud by začal kousat např. dřevěný nábytek je dobré zatleskat, zasyčet.. aby králíček přestal a spojil si činnost s něčím nepříjemným.

Králíček je velmi chytré zvíře, bezproblému se naučí přiběhnout na zavolání, skákat překážky a plnit jednoduché triky a cviky. Záleží jak se budete králíčkovi věnovat. Odmalička ušáčka chovejte, odměňujte, mazlete. Na zavolání učte pomocí mlsek – králíček si brzy spojí mňamku s tím, že přiběhl na např. zamlaskání. Králíčka zvedáme ze země tak, je jednu ruku máme na hrudníku u předních tlapek a druhou pod zadečkem, aby mu byla oporou.
 

Veterina

Králíčci mají vyřešenou kokcidiozu - koprologii a odchází pouze s naprosto negativním výsledkem. Případně přeléčení a následná koprologie. Odchází většinou na 8. týdnu. Očkování je nepovinné na mor a myxematozu je čeká na 10.-12.týdnu. Doporučujeme očkovat na 12.týdnu, starší králíček to snáší lépe. Pokud by jste se rozhodli pro výstavy je očkování povinné a to půl roční vakcínou Pestorin Mormix. 
 

 

V případě dalších dotazů napište, ráda vše zodpovím.